Процесор зовсім не дарма називають мозком будь-якого телефону. Причина полягає в тому, що саме від нього безпосередньо залежить швидкість роботи системи, плавність інтерфейсу, якість зйомки та низка інших параметрів. Тому перед тим, як віддати перевагу тій чи іншій моделі смартфона, важливо попередньо визначитися, який саме процесор у ньому встановлено. Пропонуємо далі поговорити більш детально, який же варіант для смартфона найкращий, вивчивши рейтинг процесорів за останній рік.
Найкращі процесори Android
Сучасні виробники смартфонів, які працюють на базі операційної системи Android, використовують чіпи таких брендів: Qualcomm (Snapdragon), MediaTek, Samsung (Exynos) і Google (Tensor). Незважаючи на те, що під час порівняння процесорів у кожного з варіантів є свої певні переваги та недоліки, моделі Snapdragon, як і раніше, посідають провідні позиції в топ процесорів для телефонів на ринку, бо демонструють найвищу продуктивність і енергоефективність.
Qualcomm (Snapdragon)
Телефони з процесорами Snapdragon характеризуються високою енергоефективністю та продуктивністю, що зумовлено впровадженням сучасної технології big.LITTLE. Тому їх можна сміливо називати найпотужнішими процесорами на телефон. Переважно використовується у флагманських пристроях, що обумовлено потужним GPU Adreno, що забезпечує хорошу графіку в геймінгу. Крім цього процесор має якісні модулі для обробки зображень і модеми з підтримкою 5G. Крім цього безсумнівною перевагою є регулярні оновлення та оптимізація для Андроїд, що зі свого боку помітно покращує сумісність із застосунками та стабільність роботи.
MediaTek
Ці моделі здобули визнання на ринку завдяки гарному співвідношенню ціни та продуктивності, тому встановлюються переважно в пристроях середнього та бюджетного сегмента. Сучасні чипи із серії Dimensity цілком гідно конкурують із флагманами, оскільки пропонують підтримку 5G, AI-прискорення і відмінну ефективність.
Крім цього серед бонусів виділяють гнучку архітектуру з акцентом на багатозадачність, завдяки чому вони є популярним вибором для багатофункціональних гаджетів. До того ж виробник активно впроваджує нововведення, включно з високочастотними ядрами та сучасними технічними процесами.
Samsung (Exynos)
Ці процесори розробляються та інтегруються безпосередньо в пристроях самої торгової марки. За рахунок цього можна краще оптимізувати софт під залізо. Крім цього процесори мають сильні сторони в обробці зображень та інтеграції фірмових компонентів, серед яких камери та дисплеї.
У деяких випадках вони можуть все-таки поступатися в питаннях енергоефективності, особливо це стосується моделей від Snapdragon. Однак при цьому компоненти стрімко розвиваються. У нових поколіннях активно впроваджуються технології машинного навчання та графічні процесори у співпраці з AMD.
Google (Tensor)
Ці моделі по праву можна назвати найкращими бюджетними процесорами для смартфонів. Вони розробляються спеціально для девайсів Pixel, в них зроблено наголос на штучний інтелект і машинне навчання. Це дає можливість ефективно реалізовувати ексклюзивні функції камери, розпізнавання мови й тексту безпосередньо на пристрої, причому без необхідності підключення до хмари.
Незважаючи на те, що продукція цього бренду не входить до числа найпотужніших процесорів на телефони в бенчмарках, проте вони оптимізовані під реальні сценарії використання. Варто зазначити, що Tensor з кожною версією демонструє активний розвиток і поліпшення в питаннях продуктивності та енергоефективності.
Найкращі процесори Apple для iPhone
Apple розробляє свої власні чипи серії А, які демонструють високу продуктивність, що була багаторазово підтверджена в тестах і реальному використанні. Вони є оптимізованими під iOS, що є запорукою довгої підтримки та відмінної стабільності. Але який процесор найкращий для смартфона? Розбираймося.
Apple A17 Pro
Це перший мобільний чип виробника, який був виконаний за 3-нм техпроцесом, що сприяє приросту продуктивності та енергоефективності. Окремо варто відзначити оновлений графічний процесор з підтримкою апаратного трасування променів. Залізо забезпечує високу продуктивність щодо завдань штучного інтелекту. Переважно використовується в девайсах серії iPhone 15 Pro, пропонуючи високі показники потужності, як для геймінгу, так і під час вирішення професійних завдань.
Apple A16 Bionic
Ці процесори виконані вже за 4-нм техпроцесом, надаючи ідеальне співвідношення між енергозбереженням і продуктивністю. Моделі включають 5-ядерний GPU з вищою пропускною спроможністю пам'яті порівняно з А15. Ці апарати оснащені потужнішими нейропроцесорами, завдяки чому вони є чудовим вибором для оброблення фото, відео та вирішення AI завдань. Ці моделі є основою для iPhone 14 Pro і 14 Pro Max, в яких повною мірою розкривають потенціал нових камер і дисплеїв. Незважаючи на деяку схожість з А15 за чисельністю ядер, дані моделі демонструють більш високі показники, як в повсякденних, так і професійних сценаріях використання.
Apple A15 Bionic
Це найкращі процесори для телефонів яблучної марки. Це 5-нм чип з 6-ядерним CPU і 4- або 5-ядерним GPU. Серед безперечних переваг виділяють високу продуктивність, через що вони залишаються актуальними навіть через кілька поколінь. Вмонтований нейронний рушій здатний виконувати до 15,8 трильйона операцій всього за одну секунду, що є запорукою поліпшення роботи камери, Face ID і Siri. Такі процесори інтегровані в iPhone 13, 13 Pro, є добре збалансованими за автономністю та потужністю, тож є ефективними, як у вирішенні повсякденних завдань, так і в мультимедійних навантаженнях.
Який процесор найкращий для смартфона у 2025 році?
Насправді однозначно визначити найкращу модель неможливо, адже кожен із варіантів є найоптимальнішим для конкретної категорії користувачів. Тому під час вибору варто відштовхуватися насамперед від власних уподобань та очікувань:
- Snapdragon 8 Gen 3 - оптимальні для Android-гіків і геймерів;
- Apple A17 Pro - будуть гідно оцінені прихильниками iOS і просунутішого досвіду;
- Dimensity 9300 - ідеальні для тих, хто шукає потужне залізо і хоче знайти ідеальне співвідношення ціни та якості;
- Tensor G3 - рекомендовані для любителів «розумних» функцій і фотографій.
Тренди в мобільних процесорах на 2025 рік
Серед сучасних трендів, які спостерігаються в поточному році, варто виділити такі:
- Відзначається перехід на 3-нм техпроцес, завдяки чому забезпечується більше енергії за меншого нагрівання.
- Інтеграція з ШІ, без яких складно уявити роботу, геймінг і обробку фотографій. Тому виробники роблять акцент на прискорення нейромереж і голосових помічників.
- Підтримка Wi-Fi 7, 5G і Bluetooth 5.4 для дотримання нових стандартів комунікації.
- Оптимізація споживання енергії для максимально тривалої автономності.
Як потужність процесора впливає на комплектуючі та ремонт?
Нерідко багато користувачів замислюються над цим питанням. Це зовсім не дивно, адже потужні процесори на телефоні потребують забезпечення особливого підходу і до інших компонентів. Флагманські моделі виділяють більше тепла. Тому виробники все частіше встановлюють графенові пластини і випарні камери, що зі свого боку відчутно ускладнює ремонт. Також для потужних чипів потрібне встановлення посилених акумуляторів. У такому разі заміна батареї є завданням із зірочкою. Крім цього під час заміни важлива сумісність. Як дізнатися процесор телефону? Для цього потрібно зайти в «Налаштування», потім в опцію «Про телефон», де буде вказана точна модель чіпа і його характеристики. При цьому що потужнішим буде чип, то дорожче обійдеться заміна або відновлення пристрою в разі пошкоджень.