Звичайна порада говорить, що якщо ви впустили свій смартфон в унітаз або іншу рідину, то достатньо кинути постраждалий пристрій у миску з рисом, і вранці все буде гаразд.
Ґрунтуючись на нашому власному досвіді, це скоріше міф, ніж корисна порада. Але це не означає, що ви повинні відмовитися від свого залитого водою телефону. Перш ніж звертатися до ремонтної майстерні (і потенційно витрачати сотні доларів), ви можете спробувати безліч хаків "зроби сам".
Водонепроникність та водостійкість
Насамперед, варто зрозуміти, чи загрожує вашому телефону реальна небезпека. В останні роки багато виробників смартфонів роблять свої пристрої водонепроникними. Але водостійкість - це не те саме, що водонепроникність.
Водонепроникність означає, що пристрій непроникний для води протягом будь-якого часу, в той час як водостійкість означає, що пристрій має градацію для впливу води протягом певного часу і до певної глибини. Коли ми говоримо про годинник, смартфони і планшети, ми зазвичай маємо на увазі водонепроникність.
Щоб з'ясувати, наскільки ваш телефон стійкий до впливу води, вам необхідно ознайомитися зі стандартом IP, розробленим Міжнародною електротехнічною комісією в Женеві (Швейцарія) для визначення ступеня стійкості електронного пристрою до впливу прісної води та інших поширених матеріалів, таких як бруд, пил або пісок.
Наступна цифра після IP - це рейтинг стійкості пристрою до твердих речовин. Так, всі водостійкі телефони починаються з "IP6" у кодовій назві, що говорить про те, що пристрій не потрапить шкідливий бруд або пил навіть після прямого контакту протягом восьми годин.
Четверта цифра буде або 7, або 8, що означає, що пристрій відповідає стандарту IP67 або IP68. Перший стандарт означає, що телефон може бути занурений у прісну воду на глибину до одного метра приблизно на 30 хвилин без проникнення всередину пристрою, а IP68 означає, що пристрій може бути занурений у воду на глибину до 1,5 метра на 30 хвилин.
Дії при попаданні води до телефону
Але якщо пристрій не відповідає жодному з цих стандартів, як, наприклад, бюджетний Pixel 3a, вам доведеться діяти швидко.
Вимкніть телефон
Після того, як ви дістали телефон, негайно вимкніть пристрій, щоб зменшити ймовірність замикання електронних компонентів.
Потім за допомогою шпильки або інструмента для виймання SIM-картки відкрийте лоток SIM-картки та вийміть SIM-картку. Вода могла потрапити в цей крихітний отвір, і ви не хочете ризикувати тим, що доведеться замінювати і SIM-картку. Це не потребує великих витрат, але може бути неприємним.
⚠️ Якщо є можливість, вийміть акумулятор, але велика ймовірність, що у вашому телефоні немає акумулятора, що знімається.
Висушіть телефон якнайшвидше
Наступний крок: Висушити телефон. Це звучить як найпростіший крок, але насправді тут все стає складніше. Хоча рис - це популярна міська легенда, він може виявитися не найкращим матеріалом для вбирання надлишків H2O.
Навіть не думайте брати фен для сушіння волосся. Додаткове тепло може спричинити корозію, якщо на апаратне забезпечення телефону потрапить вода. Натомість скористайтеся м'якою серветкою з мікрофібри - такою, якою ви витираєте плями з окулярів. Якщо ви можете зняти задню панель телефону, протріть внутрішні компоненти серветкою.
Це само собою зрозуміло, але не кладіть його в мікрохвильову піч. Ви тільки підпалите свій телефон, що, звісно, зробить його сухим, але не дуже працездатним. Замість цього, якщо потрібно тепло, щоб вигнати воду, яка ще не встигла випаруватися, покладіть телефон на підвіконня під сонячне світло або використовуйте повітря в балоні, щоб вигнати воду.
Отже, про рис...
На цьому етапі можна спробувати увімкнути телефон, щоб оцінити шкоду, але ми рекомендуємо зробити ще один крок, перш ніж ризикувати. Зануріть телефон у осушувач - речовина, що викликає сухість, поглинаючи воду.
"Якщо використовується речовина, що висушує, то силікагель є кращим з протестованих варіантів, за ним слідують кускус і рис швидкого приготування".
Після використання рисового методу шість з дев'яти пристроїв увімкнулися, а ще два були відновлені достатньо, щоб хоча б витягти більшу частину даних з телефону. Цікаво, що пристрої Samsung впоралися з рисом краще за iPhone.
Провівши аналіз, ми виявили, що рис все ще є "неповноцінним" сушильним агентом, поступаючись не тільки силікагелю - пакетам, які йдуть у комплекті з більшістю електронних пристроїв для утримання вологи під час транспортування та протягом усього терміну придатності пристрою, - але й іншим таким матеріалам як овес та кускус.
"Якщо використовується сушильний агент, то силікагель є найкращим із протестованих варіантів, за ним слідують кускус і рис швидкого приготування. Звичайний котячий наповнювач, овес і насіння чиа не рекомендуються через пил і сміття, яке вони відкладають усередині телефону", - пише компанія у своїх висновках. "Набори для відновлення пошкоджень від води, що містять невелику кількість силікагелю, не рекомендуються, оскільки вони навряд чи працюватимуть так само добре, як на відкритому повітрі. Не рекомендується використовувати неварений білий рис через його низьку ефективність як сушильний агент".
Тож використовуйте кремнезем замість рису. Якщо у вас його немає, спробуйте вівсянку. Ніколи не закривайте контейнер, який ви використовуєте, ви хочете, щоб вода випаровувалась.
Якщо нічого не виходить...
Якщо ваш телефон занурений у воду протягом тривалого часу або відбулося коротке замикання, у вас все ще є варіанти. Apple приймає пошкоджені водою телефони в рамках програми trade-in, хоча вам доведеться стримати свої очікування щодо того, скільки грошей ви отримаєте замість подарункової картки.
Якщо ви не є командою iPhone, ви можете перепродати свій пристрій на сайті типу Gazelle, який також приймає пристрої, пошкоджені водою. Якщо ці способи не дають достатньо грошей для покупки нового телефону, можливо, ви хоча б зможете купити водонепроникний чохол для підготовки до наступного.
Що робити з планшетами та ноутбуками?
У випадку з планшетами ви дотримуватиметеся тих же загальних правил, що і вище, хоча у вас може не бути sim-карти для вилучення. З ноутбуками ж ваш підхід трохи відрізнятиметься - удачі вам в установці ноутбука в миску з силікагелем.
Вимикаючи ноутбук, щоб уникнути короткого замикання, не намагайтеся висмикнути зарядні пристрої зі стіни голими руками – це серйозна загроза удару струмом. Натомість вимкніть живлення, перемикаючи відповідні вимикачі в автоматичному вимикачі, перш ніж вийняти зарядний пристрій з розетки. Зніміть задню панель і протріть компоненти рушником із мікрофібри. Переверніть комп'ютер догори дном і дайте йому висохнути на повітрі. Коли ви знову увімкнете його, все має бути гаразд.
Якщо ні, спробуйте замінити батарею. Якщо ви все ще застрягли, що ж, вам доведеться звернутися до ремонтної майстерні.